Aktualności Premiera

Antologia tekstów studentek i studentów studiów pisarskich US

„Nie-pokoje twórcze” to tytuł pierwszej antologii studentek i studentów studiów pisarskich Uniwersytetu Szczecińskiego. To drugi tom serii „Studiów pisarskich” wydawanych przez Wydawnictwo Naukowe US. Pierwszą książką cyklu było „Odmrażanie. Literatura w potrzebie” Ingi Iwasiów.

„Tytuł zbioru oddaje techniczne, metodyczne, emocjonalne nie/pokoje, towarzyszące nam uczącym (się) pisania i współpracy, ale i odsłania przejścia między przestrzeniami, symbolicznymi oraz realnymi. Metafora „własnego pokoju”, zaczerpnięta z eseju Virginii Woolf, oznacza wszak posiadanie materialnej podstawy do bycia artystką/artystą, czyli miejsca, biurka, mieszkania, pieniędzy. Odnosi się też do obszarów wewnętrznych, wskazuje na konieczność wypracowania równowagi między autonomią i byciem w społecznych relacjach. Moje karmi innych, ja się karmię z innego. W pandemii pokoje okazały się albo pułapkami, albo azylami. Wychodzenie z nich przez aplikację MS Teams otwierało kanały ratunkowe, pozwalało zapraszać się nawzajem, koić niepokoje, czynić z nich temat rozmów i utworów. Własne pokoje są w tym tomie konwencjami i stylami, wybieranymi przez osoby piszące. Tematami, indywidualnymi podejściami. Wszystkie – osoby, wątki, poetyki – zaglądają do naszej wspólnej klasy, jednej z sal Kampusu Piastów lub na Teamsie, gdzie odbywamy zajęcia w ramach studiów pisarskich.” – Inga Iwasiów

W antologii znajdują się teksty:

Anna Aderek „Gęstwina tranzytowa”
Adrian Pietruszewski „Kuss haltek”
Mateusz Malicki „Wziąć”
Tomasz Szotkowski „O rzeczach roztropnych szlachcica z Manczy prozą spisanych ku jego chwale. Rozdział dwunasty. Miednica”
Jakub Lubiński „Wicht”
Alicja Pachurka „Jaga”
Sebastian Fit „Jeden z tych dni”
Michał Nakoniczewski „Wszędzie dobrze ale w domu”
Tomasz Miłowicki „Martwica”
Danuta Mierzwińska „Adonis”
Krystyna Rodzewicz „Largo”
Jolanta Piasecka „Lekcja anatomii”
Małgorzata Mastalska „Ostatni dzień z życia kosa”
Małgorzata Filary „Wiersze”
Mariusz Strzeżek „Obok drogi”
Magdalena Peczkis „Akademik”
Sandra Wieprzkowicz „Hikikomori”
Ticjo Pawlaczyk „Opowieść o jednym kraju”
Aleksandra „Tajga” Dąbrowska „Fragment dziennika”
Joanna Cybruch „2020”|
Agnieszka Pałczak „Dźwięk skrzypiec w powietrzu trwa i noc gwiaździstą odmyka. Utopia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *