Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wykład: Pan rektor się żeni, czyli co można znaleźć w druku okolicznościowym z początku XVII w.

9 maja 2022 @ 17:00 - 19:00

Książnica Pomorska oraz Fundacja Ścieżkami Pomorza zapraszają na wykład dr hab. Agnieszki Borysowskiej „Pan rektor się żeni, czyli co można znaleźć w druku okolicznościowym z początku XVII w.” Wykład w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbędzie się w poniedziałek 9 maja 2022 o godz. 17:00.

13 lutego 1604 r. Johannes Voit, rektor szkoły miejskiej w Chojnie, stanął na ślubnym kobiercu z panną Ursulą Wiedemann, córką miejscowego asesora sądowego Joachima Wiedemanna. Z okazji tej uroczystości skomponowany został tomik okolicznościowych poezji łacińskich, na który złożyły się utwory napisane przez uczniów nowożeńca. Druk wydano w rodzinnym mieście pana młodego – Frankfurcie nad Odrą. Podczas wykładu przybliżony zostanie popularny w XVII w. obyczaj uświetniania uroczystości ślubnych przez tworzenie tzw. epitalamiów (poezji weselnej). Przedstawione zostaną także sylwetki młodych autorów i stworzone przez nich wiersze, co pozwoli rzucić nieco światła na historię i działalność jednej ze szkół miejskich funkcjonujących u progu XVII stulecia w naszym regionie.

Tekst dr hab. A. Borysowskiej „Pan rektor się żeni – kilka słów o epitalamium dla Johannesa Voita (zm. 1618)” ukazał się w tomie XIII „Rocznika Chojeńskiego” (2021). Podczas spotkania będzie można nabyć czasopismo oraz jego archiwalne wydania.

Szczegóły

Data:
9 maja 2022
Godzina:
17:00 - 19:00
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Książca Pomorska
Podgórna 15/16
Szczecin, 70-205 Poland
+ Google Map