Zagubieni w przekładzie – Krzysztof Majer
18 listopada zapraszamy Was do Między Wierszami na kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Zagubieni w przekładzie”. Tym razem naszym Gościem będzie Krzysztof Majer, a punktem wyjścia do rozmowy powieść „Powróceni” Abdulrazaka Gurnaha, zeszłorocznego zdobywcy Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Prowadzenie: Gabriel Augustyn.
O Tłumaczu:
Krzysztof Majer – tłumacz literatury pięknej i tekstów naukowych; adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Północnoamerykańskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Przekładał m.in. Allena Ginsberga i Jacka Kerouaca (dwa tomy korespondencji, Czarne 2012 i 2014), Michaela Herra („Depesze”, Karakter 2016), Patricka deWitta („Podmajordomus Minor”, Czarne 2016), Billa Gastona („Bogowie pokazują klaty”, Marginesy 2019; razem z Kają Gucio), Michaela Chabona („Telegraph Avenue”, W.A.B., 2020), Patti Smith („Rok Małpy”, Czarne, 2020), a także krótsze utwory lub fragmenty prozy Hermana Melville’a (m.in. „Benito Cereno”, w: „Nowele i opowiadania”, P.I.W. 2020), Stevena Millhausera, Arthura Machena, Stephena Kinga, Debory Eisenberg, Madeleine Thien, Rawiego Hage’a, Nialla Griffithsa i D. J. Enrighta.
Dwukrotny zdobywca nagrody Literatury na Świecie: za przekład „Listów” Ginsberga i „Depesz” Herra. Za „Depesze” nominowany również do Nagrody im. Boya-Żeleńskiego oraz do Nagrody Literackiej „Gdynia”. W brytyjskim John Dryden Translation Competition otrzymał
w 2016 r. II nagrodę za przekład na angielski fragmentów „Kucając” Andrzeja Stasiuka i w 2019 r. wyróżnienie za przekład fragmentu „Podkrzywdzia” Andrzeja Muszyńskiego. W 2015 r., wraz z tłumaczonymi autorami, Rawim Hage’em i Madeleine Thien, był rezydentem kanadyjskiego Banff International Literary Translation Centre. Był redaktorem gościnnym numeru Literatury na Świecie, poświęconego nowej prozie kanadyjskiej (03-04/2017).
Partnerem cyklu „Zagubieni w przekładzie” jest Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.
Zadanie: „Zagubieni w przekładzie” jest realizowane w ramach Programu Partnerstwo dla książki.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.
Serdecznie zapraszamy!
Wstęp bezpłatny.