Aktualności Dla dzieci Premiera

Fikamy trasą Bogusława

Już w środę (23 marca 2022) będzie miała premiera druga książka dla najmłodszych  z cyklu „Fikamy po Szczecinie”, w której tym razem autorki zaprezentują nam „Trasę Bogusława”. Za koncepcję odpowiada Małgorzata Narożna, a ilustrowała książkę Aleksandra Szwajda.

Starzy przyjaciele i nowe postaci. Znajome miejsca, które odkryją nieznane tajemnice. I opowieści, których można być i autorami, i bohaterami. Oto drugi tom uwielbianego – nie tylko przez młodych Odkrywców – obrazkowego przewodnika: „Fikamy po Szczecinie. Trasa Bogusława”.

Trasa Bogusława

Skąd nazwa? W spacerach po mieście tym razem towarzyszył będzie książę Bogusław. Wśród Gryfitów – rodu panującego przez 500 lat na Pomorzu – mężczyzn o tym imieniu było czternastu, więc jakie inne imię mógłby mieć przewodnik po Zamku Książąt Pomorskich i jego okolicach? Tak jak w poprzednim tomie to Czytelnik jest narratorem tej opowieści. Na kolejnych kartach znajdzie ciekawe postaci – od historycznych przez współczesne po… fantastyczne (szczecińskie trolle mają się dobrze). Odwiedzi miejsca znane, ale zobaczy je na nowo – pełne gwaru, przeróżnych historii, zdarzeń i pomysłów. A przede wszystkim – będzie ich częścią.

Dorastając, stajemy się świadomi tego, gdzie żyjemy (…)” – te słowa Isabel Minhós Martins doskonale oddają ideę drugiego tomu „Fikamy po Szczecinie”. Chcemy, aby był próbą opowieści o tożsamości młodych mieszkańców miasta” – mówi Ciocia Fika, czyli pomysłodawczyni przewodnika i właścicielka Kluboksięgarni FiKa Małgorzata Narożna.

Książę Bogusław towarzyszy w spacerze przez Zamek Książąt Pomorskich, Rynek Sienny, katedrę św. Jakuba i plac Orła Białego po cenne regionalne zbiory Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Znów można zanurzyć się w charakterystycznych, niezwykłych ilustracjach Aleksandry Szwajdy, w których historia i współczesność przenikają się i uzupełniają.

Możemy zaryzykować opinię, że żyjemy w trudnych czasach. Rzeczywiście, można odnieść takie wrażenie. Ale kiedy pomyślimy, jak żyli nasi poprzednicy, doceniamy wszystkie nasze małe i duże wygody, jak choćby to, że po mieście możemy przemieścić się tramwajem, a nie powozem jak nasz Bogusław – mówi Ciocia Fika.

Zapraszam Was do wyruszenia w naszą podróż. Tę opowieść każdy może snuć inaczej – dodaje. „Fikamy” to autorski projekt, który zakłada wielopłaszczyznowość promocji miasta, a w przyszłości także regionu – województwa zachodniopomorskiego. „Trasa Bogusława” to druga (po „Trasie Mewy”) z planowanego cyklu sześciu ilustrowanych książek poświęconych najciekawszym i najważniejszym zakątkom Szczecina i regionu.

Działanie zostało dofinansowane w ramach realizacji zadania publicznego „Mecenat Kulturalny Miasta Szczecin”.

Małgorzata Narożna, Aleksandra Szwajda, Fikamy po Szczecinie. Trasa Bogusława, Szczecin 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *