Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

457. rocznica urodzin Eilharda Lubinusa

24 marca 2022 @ 17:00

Z okazji 457. rocznicy urodzin Eilharda Lubinusa, autora m.in. Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na seans wyjątkowego filmu archiwalnego oraz spacer po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiem. Wspólne świętowanie już 24 marca (czwartek).

24 marca 1565 roku urodził się Eilhard Lubinus, związany ze szczeciński dworem, a szczególnie z księciem Filipem II, wybitny uczony i kartograf przełomu XVI i XVII w., autor m.in. Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego. W rocznicę jego urodzin, w Kinie Zamek o godz. 16, odbędzie się projekcja filmu archiwalnego „Zamek Szczeciński” oraz tematyczne spotkanie połączone z pokazem slajdów.

„Zamek Szczeciński” to archiwalny materiał filmowy, do którego zdjęcia powstały w latach 1958-1961. Autorem zdjęć jest Witold Chromiński. Materiał odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Zrekonstruowany film miał swoją premierę w 100-lecie urodzin autora, czyli w roku 2013. Pierwotny, niemy materiał składał się z trzech taśm i trwał niewiele ponad 24 minuty (obecnie 33 min), a podczas pierwszych projekcji komentarz do niego wygłaszany był na żywo. Dokument uzupełniono uwagami z off-u, ale zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji. Materiał prezentuje Zamek i jego otoczenie, a także zrujnowane, prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Film dokumentuje też pierwszy etap powojennej rekonstrukcji Zamku (odbudowy Skrzydła Północnego), katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką czy świeżo odbudowany Most Długi.

Wstęp na seans jest darmowy, ale liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki na pokaz będzie można odbierać w dniu wydarzenia od godz. 15:00 w kasie Zamku (wejście A z Dużego Dziedzińca) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego).

Po seansie, o godz. 17, odbędzie się spacer po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiem, kierownikiem Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – Tomaszem Wieczorkiem. Zbiórka uczestników przy Wieży Zegarowej, wstęp jest wolny. 

Trasa zwiedzania prowadzi przez Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna księcia Barnima XI, płyta nagrobna księcia Barnima III, zegary słoneczne) oraz Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta Zamku w skali 1:100). Podczas oprowadzania akcent będzie położony na działalność Eilharda Lubinusa.

Szczegóły

Data:
24 marca 2022
Godzina:
17:00
Kategorie Wydarzenie:
, ,
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Korsarzy 34
Szczecin, 70-540
+ Google Map