Aktualności Wydarzenie

Światowy Dzień Książki w szczecińskich bibliotekach

Zgodnie z tradycją, 23 kwietnia (sobota) chcemy uczcić ważne „książkowe” święto. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Książki!

Z tej okazji przygotowaliśmy kilka interesujących i oryginalnych w formie atrakcji. Od 11:00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) po raz pierwszy w Szczecinie zapraszamy na doświadczenie „Żywej Biblioteki”. Cała idea oparta została na możliwości „wypożyczenia książki”, czyli drugiej osoby, która często myśli lub czuje w sposób odmienny od naszego lub reprezentuje inny krąg kulturowy bądź religijny. „Książki” to zwykli ludzie, których życie obarczone jest licznymi stereotypami. Warto dokonać tego niezwyczajnego „wypożyczenia” i choć przez chwilę porozmawiać na dowolny temat.

Wśród Żywych Książek spotkacie między innymi: ateistkę, osobę nieheteronormatywną, Ukrainkę – projektantkę graficzną z Kijowa, głuchoniewidomego młodego artystę, mamę dorosłego chłopaka z niepełnosprawnością, Amazonkę, trenerkę judo z Odessy i… sami zobaczycie!
Więcej informacji w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/762654451787841

Około godziny 12-ej w okolicy Bramy Portowej będziemy częstować wszystkich chętnych książkami w różnych gatunkach.

O godz. 14:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) zapraszamy na spotkanie prezentujące książki z wydawnictwa „Pomorze”. To wydawnictwo prowadzone sukcesywnie przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”. Jedną z ich publikacji jest książka ukazująca kulisy pracy mediów w Szczecinie w okresie, gdy wieżowiec radia i telewizji był medialnym centrum Szczecina.

A skąd w ogóle pomysł na święto 23-go kwietnia?
Zrodził się w Katalonii – tego dnia hucznie obchodzony jest tam dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Jest to też data symboliczna dla literatury, gdyż tego dnia zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir. Obecnie jest to międzynarodowe, doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *