Aktualności

Nowe publikacje Wydawnictwa Muzeum Narodowego w Szczecinie 

MACIERZ. SZCZECIŃSKIE MUZEA I SZTUKA DLA NOWEGO POMORZANINA 1910-1945


Nakładem Wydawnictwa Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Akademie Sztuki w Szczecinie ukazała się książka dra Szymona Piotra Kubiaka „Macierz. Szczecińskie muzea i sztuka dla Nowego Pomorzanina 1910-1945”.

Zwrot dokonany w latach 90. XX wieku pozwolił lepiej zobaczyć Szczecin i Pomorze przed „rokiem zero”, a więc momentem, kiedy w wyniku konfliktu drugowojennego „wróciły one do macierzy”. Złamana została ideologiczna granica, wyznaczająca to, o czym należy milczeć i jak interpretować to, o czym mówić można. Za poznaniem topografii miejsc, nazwisk i dorobku nie szło jednak najczęściej pełne zrozumienie w jakich pomysłach, opowieściach i mitach były one zakorzenione. Przykładem może być heterotopijna przestrzeń muzealna, której swoje badania poświęcił Szymon Piotr Kubiak, wybierając umiejętnie do nowej książki jeden tylko wątek. Efektem jest wielowymiarowy, niezwykle erudycyjny i intrygujący opis oraz interpretacja regeneracyjnych projektów, jakie próbowano zrealizować na Pomorzu w pierwszej połowie XX wieku. Monografia skrzy się od pomysłów i błyskotliwych porównań, zachwycając świeżością ujęcia. Wyznacza jednocześnie nowy trop badań w odniesieniu do przeszłości Szczecina oraz Pomorza i powinna zainteresować szerokie grono humanistów.

Z recenzji dr. hab. Eryka Krasuckiego, prof. US

Ilustracje: czarno-białe
Ilość stron: 299
Format: niestandardowy
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2023
ISBN/ISSN : 978-83-67578-13-4 978-83-67814-01-0
Język: polski, angielski
Miejsce wydania: Szczecin
Długość: 150 mm
Szerokość: 30 mm
Wysokość: 230 mmKOCIE OKO

Wydawnictwo Triglav wraz z Wydawnictwem Muzeum Narodowego w Szczecinie prezentują literacki debiut Michała Dłużaka „Kocie oko”. To szczecińska fantastyka dla młodzieży!

Co byście zrobili, gdyby okazało się, że świat dookoła nie jest do końca tym, na co wygląda?
Tegoroczne wakacje zapowiadały się naprawdę nudno. Damianowi przychodziły do głowy różne figle, które miały urozmaicić słoneczne i ciepłe dni. Tylko, że… to ktoś (lub coś?) postanowił spłatać mu największego psikusa. Niespodziewanie na drodze chłopca pojawił się kot, niezwykły, czarny kot z niesamowitymi, pulsującymi żywo oczami i w dodatku potrafiący mówić, i o wiele, wiele więcej.

Nasi bohaterowie będą musieli przemierzyć czas i przestrzeń, aby odnaleźć tajemniczego Zinfregina i odzyskać pewien bardzo cenny przedmiot. To wszystko będzie możliwe, tylko dzięki pewnej wyjątkowej zdolności, którą posiada chłopiec.

Celem powieści jest nauka przez zabawę. Losy Damiana i Maureen dzieją się na tle wydarzeń historycznych. Podróż odbywa się w czasie, jednak nie w przestrzeni. Każde zdarzenie ma miejsce w Szczecinie. Dzięki temu czytelnicy mogą poznać nie tylko losy Damiana, ale również samego miasta. W związku z naturą ściganego Zinfregin, trafiają do tragicznych wydarzeń historycznych, które pozostawiły niezatarty ślad na obliczu miasta. Podczas opisywanych wydarzeń, czytelnicy są, tak jak Damian, jedynie biernymi świadkami. Nie zawsze można wtedy uchwycić sens wydarzeń. Jest to próba rozbudzenia ciekawości, aby czytelnicy sami sięgnęli do materiałów historycznych, aby lepiej zrozumieć co właściwie zobaczyli. Notatki historyczne, znajdujące się na końcu książki mają im w tym pomóc oraz wskazać dalsze tropy. Całość zamknięta w lekkim stylu fantastyki z motywem podróżnym bez ruszania się z miejsca.


Wydarzenia z dziejów Szczecina opowiedziane w książce:
1124 – Pierwsza misja chrystianizacyjna Ottona z Bambergu
1428 – W Szczecinie wybuchło powstanie biedoty i rzemieślników. Plebs przejął władzę w
mieście
1620 – Za rzekomą klątwę rzuconą na ród Gryfitów została ścięta, a następnie spalona na stosie za Bramą Młyńską Sydonia z rodu Borków
1677 – Oblężenie Szczecina przez wojska brandenburskie
1938 – Podczas „kryształowej nocy” podpalenie szczecińskiej synagogi, kaplicy cmentarnej i siedziby żydowskich klubów sportowych wioślarskiego i tenisowego

1944 – Drugi z nalotów dywanowych w tym roku, dokonuje olbrzymich zniszczeń miasta
1970 – Pracownicy Stoczni Szczecińskiej i Szczecińskiej Stoczni Remontowej podjęli strajk z powodu podwyżek cen. Zamieszki uliczne, podpalenia i użycie broni przez milicję

Przy każdej notce historycznej będzie znajdował się kod QR, który po zeskanowaniu zabierze czytelnika na stronę internetową. Tam, znajdzie się jeszcze więcej informacji w formie multimedialnej. Ma to w prosty sposób dostarczyć jeszcze więcej informacji w bardzo atrakcyjnej dla młodzieży formie.

Gdyby miasta potrafiły mówić, opowiedziałyby niezwykłe historie. O tym, jak wyrastały z niewielkich osad i rozrastały się w wielkie miasta. Byłyby to opowieści o powstawaniu niezwykłych budowli oraz ich upadkach. Byłyby to losy wielu pokoleń ludzi: dzieci, dorosłych i starców. Historie wydarzeń wzniosłych i smutnych.

Gdyby tylko miasta potrafiły mówić… Niestety jednak nie potrafią. Jak więc poznać te wszystkie niezwykłe wydarzenia, zagadki i tajemnice, które skrywa miasto? Ha! Pewnie przeczytać wiele książek?! Odwiedzić te wszystkie miejsca, które przetrwały z danych czasów?!


Ale najlepiej… byłoby mieć machinę czasu i polecieć w niej do początków miasta. Czy jest taka machina? Jest! Oczywiście! Nazywa się WYOBRAŹNIA. Przy jej pomocy można odbyć każdą podróż. Są jeszcze inne metody – tajemnicze.

Michał Dłużak, Początek

Ilustracje: czarno-białe
Ilość stron: 258
Format: A5
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2023
ISBN/ISSN : 978-83-62586-07-3 978-83-67578-14-1
Język: polski
Miejsce wydania: Szczecin
Wydawca: Wydawnictwo Triglav, Muzeum Narodowe w Szczecinie
Długość: 21 mm
Szerokość: 14.5 mm
Wysokość: 20 mm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *