Aktualności Dla dzieci Premiera

Książkowa mitologia Słowian dla młodych uchodźców z Ukrainy

Wydawnictwo Triglav ze Szczecina we współpracy z drukarnią Print Group przygotowali wydanie książki „Borek i Bogowie Słowian” Igora D. Górewicza w języku ukraińskim.

Wydane zostało 500 egzemplarzy książki, które całkowicie bezpłatnie przekazywane będą młodym uchodźcom, przybywającym do nas z objętej wojną Ukrainy. Publikacja przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Zwróciliśmy uwagę, że dzieci uciekające z rodzicami nie mają szansy zabrać ze sobą tego wszystkiego, co tworzy dziecięcą normalność, książek i zabawek. Książki jako duże i ciężkie przedmioty należą do ostatnich, na które znajduje się miejsce w plecaku uchodźcy. Nie wspominając o wszystkich tych dzieciach, które przybywały same, pod opieką osób obcych, lub domów dziecka, które także ewakuowano. Staramy się więc dać od siebie choć okruchy normalności.

Książka „Borek i Bogowie Słowian” to opowieść o chłopcu, który przenosi się w czasie do świata dawnych Słowian i poznaje poszczególnych bogów i boginie, miejsca obrzędów, związane z nimi magiczne zwierzęta. Poszukuje wielkiego skarbu i drogi powrotnej do domu. Wydana została po raz pierwszy w 2009, jako pierwsza w Polsce książka w przystępny sposób przedstawiająca dzieciom rozbudowaną mitologię Słowian, zgodnie ze stanem wiedzy współczesnej nauki. Od tej pory kilkukrotnie była wznawiana.

Szczególnie dla dzieci, które przybyły z Ukrainy do Szczecina i okolic szczególnie ciekawe może być, że bohater swoją podróż w czasie zaczyna we współczesnym Szczecinie, przenosząc się do XII wieku (dzięki czemu poznają fragment historii miasta, w którym się znalazły), ale później trafia także do Kijowa w X wieku.

W 2012 roku książka doczekała się przekładu na język ukraiński Bożeny Antoniak i wydana została przez Wydawnictwo Mandrivets z Tarnopola (Мандрівець, Тернопіль 2012). Jest to więc drugie, po 10 latach, wydanie tej książki w języku ukraińskim.

Wydanie było możliwe dzięki udostępnieniu przez wydawnictwo Mandrivets ukraińskiego tłumaczenia, a także bezinteresownemu zaangażowaniu grupy specjalistów, tłumaczki Julii Semeniuk, odpowiedzialnej za korektę wydania, oraz Doroty Kołodziejczuk, która podjęła się składu książki.

Igor D. Górewicz „Borek i Bogowie Słowian”, wyd. 2. Szczecin 2022
Іґор Д. Ґуревич „БОРЕК І БОГИ СЛОВ’ЯН”
Książka jest bogato ilustrowana
120 str. + 20 kolorowych kart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *